Jak nie bać się dentysty – oto jest pytanie.

SONY DSCJak nie bać się dentysty – oto jest pytanie. Drogi rodzicu, nauczycielu i uczniu – zapewne wielu z Was boi się dentysty a jednocześnie bardzo pragnie systematycznie dbać o swoje zęby po to aby z dentystą mieć jak najmniej do czynienia. Wielu z Was z pewnością myśli a nawet marzy – ach! gdyby udało się doprowadzić moje zęby do całkowitego porządku to wtedy dbałabym (dbałbym) o nie codziennie, starannie szczotkował i systematycznie odwiedzał dentystę tak aby zawsze reagować na etapie, na którym wizyta u dentysty nie oznacza bólu i strachu.

Powiem Wam, że tak naprawdę i najbardziej boicie się tego, że już zaniedbaliście swoje zęby do tego stopnia, że bez wielkiego strachu i wielkiego bólu się nie obejdzie. Niezależnie od postępów techniki w dziedzinie stomatologii i uśmierzania bólu podczas zabiegów i niezależnie od empatii Waszego dentysty – wizyta w gabinecie stomatologicznym jawi się jako iście straszliwa perspektywa. I wówczas zaczynacie przekładać konieczną wizytę na później i jeszcze później, żeby maksymalnie oddalić od siebie to przykre ale nieuchronne przeżycie. Świadomość tej nieuchronności jeszcze potęguje Wasz lęk i koło się zamyka. Z zaniedbanymi zębami stajecie się postrachem dla samych siebie, swoich kolegów, koleżanek i rodziny. Oni wszyscy będą się kiedyś musieli zmierzyć z sytuacją, w której coraz większy ból zmusi Was w końcu do pójścia do dentysty. Okropność – prawda.

A czy nie zazdrościcie osobom, które dbają o siebie systematycznie i o swoje zęby i takim, które wcale się dentysty nie boją. Na pewno – pełen szacun.

Zębatka to system zorganizowanego działania, który stwarza prawdziwie dużą szansę na znalezienie się w grupie osób, dla których wizyta u dentysty nie stanowi dramatu, które mają zdrowe zęby i które mogą się zawsze pochwalić pięknym uśmiechem.

Zębatka to odpłatny program systematycznej opieki stomatologicznej nakierowanej na profilaktykę, skierowany do uczniów szkół, polegający na nagradzaniu za systematyczną dbałość o zęby i grupowych, zawczasu zaplanowanych odwiedzinach wybranego gabinetu stomatologicznego, w którym czuwający nad zdrowiem Waszych zębów lekarz stomatolog dokonuje przeglądu Waszych zębów oraz wykonuje całkowicie bezbolesny zabieg zapobiegający próchnicy.

Najważniejszą cechą Zębatki jest to, że z punktu widzenia kosztów jest ona dostępna naprawdę dla każdego ucznia, bez względu na możliwości finansowe jego rodziców. Program Zębatka nie zawiera żadnych urzędowych dotacji i jest przedsięwzięciem finansowanym dla dzieci przez ich rodziców albo innych opiekunów, rodzinę czy znajomych. Jako rodzice i nauczyciele (oraz dyrektorzy szkół) i lekarze stomatolodzy program Zębatka tworzymy sami, za własne pieniądze i poświęcając swój własny czas – dlatego to naprawdę tylko od nas zależy jak ten program działa w konkretnej szkole i gabinecie stomatologicznym.

Zdrowe zęby to tylko i aż zdrowe zęby gdyż ich stan ma ogromny wpływ na stan całego naszego organizmu. Inwestowanie czasu, systematyczności i co tu dużo mówić – również pieniędzy – w zdrowie swoich zębów to – jak wszystkie inwestycje w zdrowie – najbardziej efektywna inwestycja jaka w ogóle istnieje. Co zresztą da się wyliczyć. Sądzimy, że uświadamianie sobie przez uczniów (ale i rodziców) – właśnie na przykładzie dentystycznym – jak wielkie efekty można uzyskać przez mądre wydawanie pieniędzy to kolejna wartość programu Zębatka – wartość edukacyjna – na której skorzystamy wszyscy jako wspólnota współobywateli.

Dlatego program jest otwarty dla wszystkich, którzy chcieliby wspomóc to przedsięwzięcie – nie w formie darowizny charytatywnej (to oczywiście jest możliwe zawsze) ale w formie nagradzania uczestniczących w akcji lekarzy stomatologów za ich ciężką pracę dokonaniem wyboru tych właśnie lekarzy – na swoich dentystów. Taki wybór dokonuje się przez wykupienie specjalnej karty abonamentowej na okres roczny (dwu, trzy-letni?) w zamian za istotne zniżki na usługi stomatologiczne. Opcja taka jest również dostępna dla podmiotów gospodarczych. Środki uzyskane z wykupienia takiej karty przeznaczymy na obniżenie odpłatności dla tych uczniów, których sytuacja materialna w połączeniu z kosztem wyleczenia ich zębów będzie to uzasadniać.

Nagrodą za systematyczne wizyty (dwa razy w ciągu roku szkolnego) jest niemal gwarancja, iż po doprowadzeniu Waszego uzębienia do stanu pełnego zdrowia, Wasze zęby nie będą w ogóle wymagały leczenia (a jedynie kontynuacji profilaktyki) albo jedynie drobnych, autentycznie bezbolesnych interwencji stomatologicznych, na które w dodatku Wasz stomatolog udzieli Wam 50% (pięćdziesięciu procent) rabatu.